Greenshot Yardımı

Version 0.8 Yardım içeriğini Türkçe’ye çeviren Kaya Zeren

İçindekiler

 1. Bir ekran görüntüsünü yakalamak
  1. Yakalanacak bölge
  2. Son bölgeyi yakala
  3. Pencereyi yakala
  4. Tüm ekranı yakala
 2. Görüntü düzenleyicinin kullanımı
  1. Şekil çizilmesi
  2. Yazı eklenmesi
  3. Nesnelerin vurgulanması
  4. Obfuscating things
  5. Ekran görüntüsünün traşlanması
  6. Re-using drawn elements
  7. Ekran görüntüsünün verilmesi
 3. Ayarlar penceresi
  1. Genel ayarlar
  2. Dosya ayarları
  3. Yazıcı ayarları
 4. Yardımcı olmak ister misiniz?
  1. Bağış yapmayı düşünün
  2. Dünyaya yayın

Bir ekran görüntüsü yakalamak

Bir ekran görüntüsünü klavyenizdeki Print tuşuna basarak veya sistem tepsisindeki Greenshot simgesine sağ tıklayarak yakalayabilirsiniz.
Bir kaç farklı ekran görüntüsü yakalama yöntemi vardır:

Bölge yakalama Print

Bölge yakalama kipi ekranın bir bölümünü işaretleyip yakalamanızı sağlar.
Bölge kipini seçtikten sonra fare imlecinin yerinde bir artı işareti görürsünüz. Bu işareti yakalamak istediğiniz ekran bölümünün bir köşesine tıklayıp basılı tutun ve diğer köşeye çekerek bir dikdörtgen çizin. İstediğiniz bölgeyi seçtiğinizde fare tuşunu bırakın.

Klavyedeki Boşluk tuşunu kullanarak bölge ve pencere yakalama kipi arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kesin bir bölgeyi yakalamak istiyorsanız biraz daha geniş bir alanı seçip yakaladıktan sonra Greenshot görüntü düzenleyicide kırpma işlemini yapmak kolaylık sağlar.

Son bölgeyi yakala Shift + Print

Eğer daha önce bir bölge yakalama veya pencere yakalama işlemi yaptıysanız aynı bölgeyi yeniden yakalamak için bu seçeneği kullanın.

Pencere yakala Alt + Print

Etkin pencerenin ekran görüntüsünü yakalar.

Ayarlar bölümünden doğrudan etkin pencereyi yakalamayı veya etkileşimli olarak istediğiniz pencereye tıklayarak yakalamayı seçebilirsiniz. Bu seçenek seçildiğinde, bölge kipindeki gibi bir pencereyi tıklayarak seçebilirsiniz. Greenshot yakalanacak bölgeyi vurgulayacaktır.
Eğer yakalanmasını istediğiniz bir alt pencereyse (araç çubukları olmadan bir tarayıcı görünümü, veya bir web sayfasının bir çerçevesi gibi) fare imlecini pencerenin üzerine getirip PgDown tuşuna basın. Bunu yaptıktan sonra pencerenin alt ögelerini seçerek yakalayabilirsiniz.

Tüm ekranı yakala Control + Print

Ekrandaki tüm görüntüyü yakalar.

Görüntü düzenleyiciyi kullanmak

Greenshot kolay kullanılan, not ve şekil ekleme özellikleri olan bir görüntü düzenleyici ile birlikte gelir. Ayrıca ekran görüntünüzün vurgulanması veya bulanıklaştırılmasını sağlayan işlevleri vardır.

Greenshot görüntü düzenleyici yalnızca ekran görüntüleri için kullanılmayabilir. Başka resim dosyaları ve panoya kopyalanmış resimleri de düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sistem tepsisindeki Greenshot simgesine sağ tıklayın ve Dosyadaki görüntüyü aç veya Panodaki görüntüyü aç komutunu seçin.

Varsayılan olarak, görüntü düzenleyici, bir ekran görüntüsü yakalandığında açılır Eğer görüntü düzenleyiciyi kullanmak istemiyorsanız ayarlar bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.

Şekillerin çizilmesi

Görüntü düzenleyicinin sol tarafındaki araç çubuğundan veya Nesne menüsünden şekil çizme araçlarından birini seçin. Ayrıca daha rahat kullanabilmek için her bir araca bir tuş atanmıştır.
Kullanılabilecek şekiller: dikdörtgen R, elips E, çizgi L ve oktur A.
Fare tuşuna basılı tutup sürükleyerek şekilin konumu ve boyutunu belirleyebilirsiniz. Şekli çizmeyi bitirdiğinizde fare tuşunu bırakın. Click, hold down the mouse button and drag to define position and size of the shape. Release the mouse button when you are done.

Varolan şekilleri taşımak ve yeniden boyutlandırmak için araç çubuğundaki seçme aracını ESC kullanabilirsiniz.
Her şekil tipi için, çizgi kalınlığı, çizgi rengi, arkaplan rengi gibi değiştirebileceğiniz farklı özellikler vardır. Varolan bir şekli seçtikten sonra ayarlarını değiştirebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar kalıcı olur ve daha sonra çizeceğiniz aynı tipteki şekiller bu ayarlarla çizilir.

Aynı anda bir kaç şekli de düzenleyebilirsiniz. Birden fazla şekli seçmek için Harf kaydırma (Shift) tuşuna basılı tutarken şekillere tıklayın.

Yazı ekleme

Yazı aracının T kullanımı şekil araçlarına çok benzer. İstediğiniz boyda bir yazı nesnesi çizin ve yazıyı yazın.
Varolan bir yazı nesnesini düzenlemek için üzerinde çift tıklayın.

Bölgelerin vurgulanması

Vurgulama aracını seçtikten sonra H, vurgulamak istediğiniz alanı bir sekil çizer gibi belirleyebilirsiniz.
Vurgulanacak alanın nasıl gösterileceği ile ilgili bir kaç seçeneğiniz vardır. Bunları üst araç çubuğunun en solundaki düğmeye tıklayarak görebilirsiniz. :

Karartma

Ekran görüntüsünde ad, parola, resim gibi başkalarının görmesini istemediğiniz bilgiler varsa bunları karartmak iyi bir fikirdir.
Karartma aracını O vurgulama aracı ile aynı şekilde kullanabilirsiniz.
Karatma için kullanabileceğiniz seçenekler şunlardır:

* Bilgisayarınızın başarımına bağlı olarak bulanıklaştırma işlemi Greenshot görüntü düzenleyiciyi yavaşlatabilir. Bulanıklaştırmayı uygular uygulamaz görüntü düzenleyicinin yavaşladığını hissederseniz, araç çubuğundan Önizleme kalitesi veya Bulanıklaştırma çapı değerini küçültün.
Başarım hala çalışılamayacak kadar kötüyse, bulanıklaştırma yerine pikselleştirme etkisini kullanabilirsiniz.

Ekran görüntüsünün kırpılması

Yakaladığınız ekran görüntüsünün yalnızca bir bölümünü kullanacaksanız, istediğiniz bölgeyi kırpmak için kırpma aracını C kullanın. Kırpma aracını seçtikten sonra elinizde kalmasını istediğiniz bölümü bir dikdörtgen çizerek seçin. Seçtiğiniz bölgeyi diğer nesnelerde olduğu gibi yeniden boyutlandırabilirsiniz.
Seçiminizi tamamladığınızda üst araç çubuğunda soldaki onaylama düğmesine tıklayın ya da Enter tuşuna basın. Kırpma işlemini iptal etmek için iptal düğmesine tıklayın ya da ESC tuşuna basın.

Çizilmiş şekillerin yeniden kullanılması

Ekran görüntülerinizde sık sık aynı veya benzer şekilleri kullanıyorsanız (tarayıcı tipi ve sürümünün yazdığı bir yazı alanı veya bir kaç ekran görüntüsünde bulanıklaştırılmış aynı şekiller gibi) nesneleri yeniden kullanabilirsiniz.
Nesne menüsünden Nesneleri dosyaya kaydet seçeneğini seçerek kullandığınız nesne takımını daha sonra yine kullanabilmek için kaydedebilirsiniz. Dosyadan nesneleri yükle seçeneği ile aynı nesneleri başka bir ekran görüntüsüne uygulayabilirsiniz.

Ekran görüntüsünün aktarılması

Ekran görüntüsünü düzenledikten sonra sonucu farklı amaçlarla aktarmak isteyebilirsiniz. Tüm aktarma seçeneklerini Dosya menüsünden, en üstteki araç çubuğundan veya kısayol tularından ulaşabilirsiniz.

Düzenleyicideki bir görüntüyü kaydettikten sonra alttaki durum çubuğuna sağ tıklayarak, dosya yolunu panoya kopyalayabilir ya da dosyanın kopyalandığı klasörü windows gezgininde açabilirsiniz.

Ayarlar penceresi

Genel ayarlar

Çıkış ayarları

Yazıcı ayarları

Yardım etmek mi istiyorsunuz?

Şu anda geliştirme içinb yardıma gerek yok. Ancak Greenshot ve geliştirme takımını desteklemek için yapabileceğiniz bir kaç şey var.
Teşekkürler :)

Bağış yapmayı düşünün

Greenshot gibi iyi bir yazılımı ücretsiz ve açık kaynaklı olarak sunmak için oldukça çok emek harcıyoruz. Üretkenliğinize katkıda bulunduğuna inanıyorsanız, size veya kurumunuza para ve zaman kazandırıyorsa ya da Greenshot ve açık kaynak felsefesinden hoşlanıyorsanız lütfen bağış yaparak emeklerimize saygı gösterin.
Greenshot geliştirici takımını nasıl destekleyeceğinizi görmek için web sitemize bakın:
http://getgreenshot.org/support/

Yayılmasına yardım edin

Greenshot hoşunuza gittiyse, tanıdıklarınıza anlatın ve onların da yararlanmasını sağlayın.
Yazılım yorumlama sitelerinde bahsedin ve blogunuz veya web sitenizden bağlantı verin.

ADVERTISEMENT